Program


Plenary Talks

Yves Benoist (Université Paris-Sud)
Discrete subgroups of SL(3,R) containing nilpotent subgroups

Mladen Bestvina (University of Utah)
Bounded cohomology with coefficients in uniformly convex Banach spaces

Martin Bridson (Oxford)
Fibre Products, non-positive curvature, and profinite genera

Michelle Bucher-Karlsson (Université de Genève)
Volume and characteristic numbers of representations of hyperbolic manifolds

Marc Burger (ETH)

On maximal representations of lattices in SU(1, n)  into hermitian Lie groups


Richard Canary (U Michigan)
Mapping Class Group Invariant Metrics on Higher Teichmuller Spaces

Ruth Charney (Brandeis)
Morse Boundaries

Daryl Cooper (University of California, Santa Barbara)
Convex Real Projective Structures

Patrick Foulon (Université de Strasbourg)
Entropy and deformation of real projective structures on surfaces 

Koji Fujiwara (Kyoto University)
Quasi-homomorphisms into non-commutative groups

Ursula Hamenstädt (Universität Bonn)
Convex cocompact subgroups of Out(Fn)

Alessandra Iozzi (ETH)
Finite orbits and boundaries of CAT(0) cube complexes

Olga Kharlampovich (Hunter College, CUNY)
Algorithmic problems for relatively hyperbolic groups and their limit groups

Thomas Koberda (Yale)
Right-angled Artin groups and mapping class groups

Masato Mimura (Tohoku University)
Group approximation in Cayley topology and coarse geometry

Shahar Mozes (Hebrew)
Lattices in products of trees and a Theorem of H.C. Wang

Denis Osin (Vanderbilt)
New examples of C*-simple groups

Joan Porti (Universitat Autònoma de Barcelona)
Coarse geometry of isometry groups of symmetric spaces

Alan Reid (University of Texas at Austin)
 The geometry of canonical curves

Mark Sapir (Vanderbilt)
Tarski numbers of groups

Karen Vogtmann (Cornell)
Building cocycles for Out(Fn)

Dani Wise (McGill)
Cubulating Free-by-cyclic groups
Long Sessions
Thierry Barbot (Avignon)
Construction of flat spacetimes in expansion with particles

Ara Basmajian (City Univ. of New York)
Hyperbolic surface identities

Suhyoung Choi (KAIST)
The convex real projective orbifolds with radial or totally geodesic ends: The closedness and openness of deformations

Francois Dahmani (Institut Fourier, Grenoble)
Conjugacy problem for some automorphisms of free groups

Pallavi Dani (Louisiana State)
Quasi-isometry and commensurability for right-angled Coxeter groups

Sergio Fenley (Florida State Univ)
Closed orbits of pseudo-Anosov flows: cardinality and length growth

Daniel Groves (Univ. of Illinois at Chicago)
The Malnormal Special Quotient Theorem

Martin Kassabov (Cornell)
Hopf algebras and invariants of the Johnson cockerel

Fanny Kassel (CNRS & Universite Lille 1)

Anosov representations and proper actions


Thilo Kuessner (KIAS)

Proportionality principle for noncompact manifolds


Eiko Kin (Osaka Univ.)
Dynamics of the monodromies of the fibrations on the magic 3-manifold

Seonhee Lim (Seoul National Univ.)
Martin boundary and Brownian motion on hyperbolic manifolds

Sara Maloni (Brown)

Polyhedra inscribed in quadrics, anti-de Sitter and half-pipe geometry 


Jason Manning (Cornell)
Dehn filling and ends of groups

Eduardo Martinez-Pedroza (Memorial)
On Subgroups of Non-positively Curved Groups

Hiroshige Shiga (Tokyo Institute of Technology)
Teichmüller curves and holomorphic maps on Riemann surfaces

Stephan Tillmann (The Univ. of Sydney)
Thurston norm via Fox calculus

Andrey Vesnin (Sobolev Institute of Mathematics)
On Jorgensen numbers of hyperbolic 3-orbifold groups

Henry Wilton (Cambridge)
3-manifolds in random groups

Genkai Zhang (Chalmers University of Technology and Gothenburg University)
Kähler metric over Hitchin component

Short Sessions

Ilesanmi Adeboye (Wesleyan)
The Area of Projective Surfaces

Juan Alonso (Universidad de la Republica - Uruguay)
Measure free factors of free groups

Yago Antolin (Vanderbilt)
Finite generating sets of relatively hyperbolic groups.

Lucien Clavier (Cornell)
Geometric limits of cyclic subgroups of PSL2R

Matthew Durham (Univ. Illinois at Chicago)
Elliptic Actions on Teichmüller Space

Steven Frankel (Yale)
Quasigeodesic flows and dynamics at infinity

Simion Filip (Univ. of Chicago)
Hodge theory and rigidity in Teichmuller dynamics

David Hume (Universite Catholique de Louvain)
Group approximation in Cayley topology and coarse geometry

Woojin Jeon (KIAS)
Some applications of Cannon-Thurston map

Jingyin Huang (New York Univ.)
Quasi-isometry classification of right-angled Artin group with finite outer automorphism group

Sungwoon Kim (KIAS)
Simplicial volume and its applications

Gye-Seon Lee (Univ. of Heidelberg)
Andreev’s theorem on projective Coxeter polyhedra

HyoWon Park (UNiv. of Utah)
A metric on an outer space for 2-dimensional right-angled Artin groups

Catherine Pfaff (Universite d'Aix-Marseille) 
A Dense Geodesic Ray in Certain Subcomplexes of Quotiented Outer Space

Jaipong Pradthana (Chiang Mai University)
Totally geodesic surfaces in closed hyperbolic 3-manifolds

Alessandro Sisto (ETH)
Bounded cohomology of acylindrically hyperbolic groups

Alden Walker (Univ. Chicago)
Homologically essential surface subgroups of random groups

Maxime Wolff (Paris 6)
The modular action on PSL(2,R)-characters in genus two

Tengren Zhang (Univ. of Michigan)
Degeneration of convex real projective structures on surfaces